FAST® - Opširniji opis

FIXED ACTIVATED SLUDGE TREATMENT - FAST®

Opis učinkovite tehnologije za obradu svih otpadnih voda

U FAST® tehnologiji nudimo sustave - uređaje i postrojenja za biološku obradu otpadnih voda manjih naselja, gospodarskih objekata ili obiteljskih kuća, čak i za septičke jame koje su već u upotrebi dugi niz godina. Ti sustavi su u stvari umanjeni uređaji komunalnih bioloških postrojenja koja koriste tehnologiju aktivnog mulja za obradu otpadnih voda. Glavni problem takvih konvencionalnih postrojenja bila je kontrola aktivnog mulja u procesu obrade otpadnih voda. Kod jako malih uređaja variranje protoka može biti izuzetno veliko i može uzrokovati ispiranje mulja iz biološkog reaktora.

FAST® tehnologija (Fixed Activated Sludge Treatment) eliminira probleme u radu koje imaju konvencionalna postrojenja za obradu otpadnih voda sa aktivnim muljem. FAST® tehnologija koristi fiksnu “podlogu -saće”, koje je potopljeno u aeracijskom bazenu, na kojem se razvijaju bakterije. Iz navedenog je i nastao naziv tehnologije ”Fixed Activated Sludge Treatment” - obrada sa aktivnim muljem na fiksnoj podlozi.

FAST® uređaji za obradu otpadnih voda se sastoje od spremnika u kojem je smještena “podloga-saće”, koje osigurava veliki odnos površine po jedinici zapremine. “Podloga-saće” je potpuno uronjeno u vodu. Difuzor zraka se nalazi ispod “podloge-saća” i osigurava cirkulaciju otpadne vode kroz “podlogu-saće”, kao i aeraciju otpadne vode. Bakterije se, za razliku od konvencioalnih tehnologija, razvijaju na “podlozi-saću”, dok otpadna voda cirkulira kroz kanale “podloge-saća”, gdje se zadržavaju suspendirane čestice, te voda postaje čista tekućina bez suspendiranih čestica. Kad uređaji rade, sloj aktivnog mulja na “podlozi-saću” sve se više povećava, dok u jednom trenutku ne dođe do odvajanja sloja aktivnog mulja od “podloge-saća”, koji se zatim lagano istaloži na dnu spremnika.

Kod većih uređaja, mulj koji se odvoji od “podloge-saća”, jednostavno se izdvaja u taložnici. Kada se mulj odvoji od effluenta, može se ili vratiti u aeracijski bazen ili potpuno obraditi u postrojenju za obradu mulja. Čak i bez recirkulacije mulja, starost mulja kod FAST® uređaja je od 40-100 dana, ovisno o opterećenju i drugim procesnim parametrima. Koncentracija biomase (MLSS) iznosi 4.000 - 8.000 mg/l., a ovisi o koncentraciji otpadnih tvari u otpadnoj vodi. Navedena koncentracija biomase kod FAST® uređaja je samoregulirajuća.

“Podloga-saće” je sličnog izgleda kao i punilo koje se koristi kod rashladnih tornjeva. Konstrukcijska izvedba “podloge-saća” osigurava da protok vode kroz kanale istovremeno osigurava tzv. efekt samočišćenja, stoga “podloga-saće” ne zahtijeva nikakvo održavanje.

PREDNOSTI FAST® TEHNOLOGIJE PRED SVIM KONVENCIONALNIM TEHNOLOGIJAMA

1. Uređaji podnose velika vršna opterećenja, kao i obradu voda sa niskim organskim opterećenjem

Za razliku od konvencionalnih tehnologija sa aktivnim muljem, bakterije se nalaze na “podlozi-saću”, dok otpadna voda cirkulira kroz “podlogu-saće” gdje se nalaze bakterije. Na površini “podloge-saća” nalaze se aerobne bakterije, dok se ispod površine “podloge-saća” nalaze anaerobne bakterije. U slučaju dotoka toksičnih tvari ili sl., aerobne bakterije umiru i otpadaju sa površine “podloge-saća”. Anaerobne bakterije koje su izložene vodi obogaćenoj sa kisikom, vrlo brzo se pretvaraju u aerobne bakterije i razgrađuju organsko opterećenje iz otpadne vode.

Ako opterećenje FAST® uređaja varira, sadržaj biomase se prilagođava uvjetima, ali za razliku od konvencionalnih uređaja sa aktivnim muljem, biomasa se ne gubi sa effluentom (pročišćenom otpadnom vodom), već ostaje u uređaju pričvršćena za “podlogu-saće”.

2. Uređaji/postrojenja mogu raditi sa vrlo visokim sadržajem biomase

Kod konvencionalnih uređaja sa aktivnim muljem, indeks volumena mulja (SVI) je ključni parametar za projektiranje uređaja. Indirektno on limitira koncentraciju biomase (MLSS) u reaktorskom bazenu. Za određeni indeks volumena mulja (SVI) i određenu količinu recirkulacije mulja, koncentracija biomase (MLSS) je fiksna.

Obzirom na koncepcijsku razliku FAST® tehnologije, funkcioniranje ne ovisi o recirkulaciji mulja, stoga indeks volumena mulja (SVI) nije bitan za proces. Za normalan rad FAST® uređaja nije potrebna recirkulacija mulja.

3. “Podloga-saće” je kontinuirano uronjena u vodu

Obzirom da je “podloga-saće” kontinuirano uronjeno u vodu, omogućen je kontakt biomase sa organskim tvarima cijelo vrijeme, što rezultira većom učinkovitošću uklanjanja organske tvari iz otpadne vode. Kod biodiskova je samo dio diskova sa biomasom potopljen u otpadnoj vodi, što rezultira smanjenom učinkovitošću uklanjanja organskih tvari iz otpadne vode.

4. Nema rotirajućih dijelova, nema održavanja

U usporedbi sa biodiskovima FAST® tehnologija ima velike prednosti. Tehnologija sa biodiskovima ima niz diskova sa vrlo malim međusobnim razmakom, koji su smješteni na horizontalnoj osovini i rotiraju kroz otpadnu vodu. Ovakva konstrukcija rezultira brojnim problemima u radu i održavanju. Kod FAST® uređaja “podloga-saće” i sustav distribucije zraka su fiksni, stoje na mjestu - jedini pokretni dio je otpadna voda koja cirkulira kroz “podlogu-saće”.

5. Minimalan potreban prostor kao rezultat jedinstvenog dizajna

FAST® uređaji se sastoje od spremnika u kojem se nalazi “podloga-saće”, koje osigurava veliku aktivnu površinu po jedinici volumena. Obzirom da je biomasa pričvršćena za “podlogu-saće”, kriterij za dimenzioniranje je kg BPK5/L “podloge-saća”, za razliku od konvencionalnih tehnologija sa aktivnim muljem, gdje je biomasa suspendirana u aeracijskom bazenu, a spomenuti kriterij za dimenzioniranje je kg BPK5/L aeracijskog volumena. Zato FAST® postrojenja trebaju manji aeracijski volumen, što znači i manje dimenzije bazena.

6. Starost mulja 40-100 dana/ potpuno stabiliziran mulj

Kod konvencionalnih tehnologija sa aktivnim muljem F/M indeks (Food/Mass – poželjno je da bude što manji) i vrijeme zadržavanja mulja se kontroliraju izdvajanjem mulja iz bioreaktora. Veliki F/M indeks odgovara kratkom vremenu zadržavanja mulja, a nizak F/M indeks odgovara dugačkom vremenu zadržavanja mulja. Tipično vrijeme zadržavanja mulja u bioreaktoru kod konvencionalnih tehnologija sa aktivnim muljem je manje od 30 dana. Također, duže zadržavanje mulja znači veće i skuplje aeracijske bazene i povećane potrebe za kisikom, što rezultira većom potrošnjom energije. Problemi sa taloženjem mulja u sekundarnoj taložnici mogu biti uzrokovani predugim vremenom zadržavanja mulja u bioreaktoru.

Obzirom da FAST® tehnologija ne ovisi o indeksu volumena mulja (SVI), moguće je ostvariti veću starost mulja. Kako na površini “podloge-saća” dolazi do povećanja debljine sloja biomase, u jednom trenutku dolazi do otpadanja dijela sloja, koji se taloži u anaerobnom dijelu bazena. Anaerobni proces uzrokuje smanjenje volumena otpadnog mulje bez velikih i skupih aeracijskih bazena.

7. Učinkovitost uklanjanja organskih i suspendiranih tvari veća od 90 %

U usporedbi sa konvencionalnim tehnologijama sa aktivnim muljem ili sa biodiskovima, FAST® tehnologija u normalnom radu zahtijeva neusporedivo manje pažnje, a učinkovitost uklanjanja suspendiranih i organskih tvari je veća od 90 %. Postrojenja i uređaji sa FAST® tehnologijom samom svojom konstrukcijom, bez bilo kakvih dodatnih obrada, OTKLANJAJU IZ VODE DO 75% DUŠIKOVIH SPOJEVA I DO 25% FOSFATA.

8. FAST® tehnologija ne zahtijeva upravljanje postrojenjem/ uređajem

Kod konvencionalnih tehnologija sa aktivnim muljem i promjenjivih radnih uvjeta postrojenja, potrebno je voditi računa o količini mulja u recirkulaciji i količini otpadnog mulja, a MLSS (MLVSS) trebaju biti stalno kontrolirani. Uređaji sa FAST® tehnologijom ne zahtijevaju kontrolu i upravljanje zbog razloga navedenih u točkama 2. i 6.

Učinkovitost biodiskova mijenja se promjenom brzine vrtnje osovine, dok je kod FAST® uređaja jedini regulirajući faktor tj. samoregulirajući faktor biomasa na fiksnoj podlozi.

ZAKLJUČAK:

FAST® tehnologija omogućava izradu uređaja/postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda, koji predstavljaju hibrid svih konvencionalnih tehnologija aktivnog mulja, prokapnice, SBR-a i biodiskova.

Prednosti svake od ovih tehnologija su zadržane, a nedostaci su eliminirani:

* u aeracijskom bazenu vrši se miješanje

* vrlo visok sadržaj bakterija u kontinuiranom je kontaktu sa otpadnom vodom

* rad uređaja/postrojenja ne ovisi o recirkulaciji mulja iz taložnice

* koncentracija bakterija u biomasi je samoregulirajuća

* nadzor rada uređaja nije potreban ili je minimalan

* uređaji/postrojenja proizvode effluent (pročišćena otpadna voda) vrlo visoke kakvoće

* standardno, bez ciljanih dodatnih obrada, FAST postrojenja i uređaji otklanjaju do

75% dušikovih spojeva i do 25% fosfata (što ni jedna od konvencionalnih tehnologija ne može postići)